Ankara Vajinismus Hastalığı Nedir ? 

Cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamaması ile gelişen bir ‘cinsel fobi’ yani cinsel ilişkiye girme korkusudur. Vajinismus hastalığının derecesine bağlı olarak istemsiz kas kasılmaları başta bel, kasık bölgesi, kalça, bacaklar olmak üzere tüm vücutta yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Vajinismus, kadının eşiyle cinsellik yaşamaya duvar örmesinin adıdır. Vajinismus sorunu yaşayan kadın, hiçbir şekilde eşinin kendisine bedensel yaklaşmasına izin vermez ve vücut kendini otomatik olarak (bilinçdışı) kasarak bu olaydan kaçar.

Vajinismusu gerçekleştiren birçok sebepler vardır. Çocukluk yıllarında farkında olmadan kişiye aktarılmış ve bilinçaltına kayda geçmiş bilgiler, inanışlar veya yaşanılan olumsuz olaylarla birlikte iç dünyada oluşan kalıcı güvensizlik ve korku bu olaya sebep olan birkaç ana başlıktır. Bunlardan biri de ilk gece ve kızlık zarı sendromudur. Vajinismuslu kadınlarda bu durum karşısında iç dünyalarında korku, endişe, kendini koruma, tiksinti, kızgınlık, iğrenme, güvensizlik gibi sebebini bilmedikleri birçok duygular barınır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadın, aslında bu sıkıntıdan çok rahatsızlık ve üzüntü duymasına rağmen aşmakta zorlanır. Suçluluk ve çaresizlik içinde olması konuyu halletmesi noktasında daha da negatif sonuçlara sebep olur.

% 100 tedavisi olan vajinismus da yapılacak ilk işlem doktor ile görüşüp ilk muayenede sebebi tespit edilmelidir. Sonrasında da Kliniğimizde uyguladığımız 15 dk lık bir işlem sonucunda hayal ettiğiniz ağrısız günleri yaşayabilirsiniz.

Bu tedavi ve sonrasında olması gereken cinsel konuda bilinçlendirmeler, çiftlerin evliliklerindeki sorunları aşması, farkındalık oluşturması, yapılandırılması ve birliktelik temellerinin daha da kuvvetlendirilmesi sağlanır.Evliliğinizin güçlenmesi sizi daha güvende hissettirecektir.