VAJİNİSMUS

Ankara Vajinismus Tedavisi veVajinismusta Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Tek Seansta Vajinismus


Vajinismus Tedavisi ve Tek Seansta Vajinismus, kadınlarda sıklıkla görülebilen cinsel rahatsızlıklardan biri olan Vajinismus problemini çözmek amacıyla; Operatör Doktor İlhami Atılgan tarafından Ankara Çankaya’daki muayenehanesinde jinekolojik teşhisin ardından yapılmaktadır.

Vajinismus tedavisine başlamadan önce rahatsızlığın kaynağını teşhis etmek, varılan sonuca göre de uygulanacak tedavi yöntemine karar vermek gerekmektedir.

Vajinismus Nedir? Vajinismus kesinlikle çözülebilen bir sorundur. Aslında Vajinismus cinsel birleşmeden ötürü acı çekeceği endişesine dayalı bir korku, kaygı bozukluğudur. Kişide ki korku durumu pelvik kasların kasılmasına sebep olur.

Vajinismus da tedaviden önce en önemli sorun kişinin kendi vücudunu tanımamasıdır.

Mesela pelvik kaslar nedir? Vajina ve anüsü çevreleyen bu kasların pek çok önemli görevi vardır. Bu kaslar cinsel birleşmede, idrar tutmada, barsak hareketleri ve dışkılamada  ve ayrıca doğum sırasında bebeğin doğum kanalında ilerlemesinde görevlidir.

İşte Vajinismus da sorun buradan başlamaktadır. Kişi istemsiz olarak bu kasları kastığı için cinsel ilişki gerçekleşememektedir. Bu da zamanla eşler arası problemlere yol açar. Bu yüzden tedavide temel amaç hem zihnin hem de bedenin rahatlatılmasıdır. Kadının kendi vücudunu tanımasını ve vajinasını kendi kontrol etmesini sağlamak gerekir.


Vajinismus Nedir?
Nasıl Tedavi Edilir?

 
Bazı durumlarda kişi kendini Vajinismus sanırken altta yatan başka nedenler ortaya çıkabilir. Öncelikle kişi muayeneye alınır ve anatomik bir bozukluğun olup olmadığına bakılır. Çünkü bazen kızlık zarı dediğimiz HYMEN doğuştan anatomik farklılık göstererek cinsel birleşmeye izin vermez. Bu durum tespit edilirse küçük bir operasyonla çözülebilir.

Eğer anatomik problem yoksa psikoterapi tedavisine geçilir. Kliniğimizde uzman doktorlar tarafından yapılan psikoterapi ile 1 veya 2 seans da Vajinismus probleminizden kurtulabilirsiniz. İlk zamanlar cinsel ilişki problemi ile gelen hastalarımızı artık gebe olarak takip etmekteyiz.

 

Vajinismus Hastalığı Nedir?


Vajinismus, kadının cinsel bölgesindeki vajinal duvarların gayri ihtiyari olarak kasılmasıyla cinsel birlikteliğinin çok acılı geçmesi hatta hiç gerçekleşmemesi durumudur. Halk arasında “Etten Duvar” tabiriyle bahsedilen rahatsızlık bir nevi eşeysel fobi; dolayısıyla ilişkiye girme korkusudur. İlişki sırasında penatrasyonun zorlaşması veya imkânsız olması sonucu Vajinismus hastalığının derecesine bağlı olarak istemsiz kas kasılmaları başta bel, kasık bölgesi, kalça, bacaklar olmak üzere bütün vücutta yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Tek Seansta Vajinismus tedavisi ile çözülebileceği gibi hastanın durumuna göre farklı tedavi süreçleri de uygulanabilmektedir.

 

Vajinismus
Sebepleri Nelerdir?


Vajinismus problemi %90 oranında hastada psikolojik birtakım korkulardan dolayı meydana gelmektedir. Bu durumda kişi cinsel ilişkiden korktuğu için birlikteliğe fiziksel olarak hazırlanamaz. Kızlık zarının parçalanması, kanama korkusu ve bunun neticesinde çok acı çekileceği kaygısıyla yaşanılabileceği gibi çevreden duyulan kötü ilk gece deneyim hikâyeleri ya da kişinin bireysel bilinçaltı korkuları gibi sebepler; vajinismus problemine zemin hazırlamaktadır. Yaklaşık %10 oranında da vajina veya kızlık zarının yapısına bağlı engellerden dolayı problem yaşanabilmektedir.

 

Vajinismus muyum?” 

Vajinismus muyum ?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir


Yukarıda bahsettiğimiz psikolojik veya fiziksel nedenlerden dolayı tetiklenen vajinismus belirtileri oldukça net anlaşılabilir olup 7 maddede sıralanabilir:
  • Cinsel bölgede bir birleşme fikri sizi ürkütüyorsa,
  • Duygusal olarak hassas olduğunuz için acı duymaktan çekiniyorsanız,
  • Vajinal kasılmaya bağlı başarısız bir cinsel ilişki deneyiminiz olduysa,
  • Tekrar denemek fikri sizde korku ve endişe yaratıyorsa,
  • Partneriniz tarafından “adeta bir duvar var” tabiri kullanılıyorsa,
  • Cinsel birleşme sırasında henüz temas olmadan korku ve endişe hissediyorsanız,
  • İlişkiye girmek size çok zor bir karar gibi görünüyorsa
Vajinismus probleminin olduğundan bahsedebiliriz. Unutmamanız gereken Vajinismusun “Çözümü olan” bir problem olduğudur.
 

Vajinismus
Hastalığının Çözümü


Vajinismus tedavisi için öncelikle vajina girişindeki olumsuz kasılma güdüsüyle baş edilmesi ve istemsiz kasılmaların önüne geçilmesi hedeflenir. Operatör Doktor İlhami Atılgan tarafından Tek Seansta Vajinismus tedavisi uygulanmakta olup kişinin kendi genital bölgesini ve anatomik yapısını tanıması sağlanır.

Nasıl nefes alınacağı, kalça ve bacak kaslarının nasıl gevşetileceği gibi rahatlama egzersizleri uygulanmaktadır.

Tek Seansta Vajinismus tedavisiyle hastaların çok büyük çoğunluğunda cinsel ilişkiye hazır bir şekilde muayenehaneden ayrılması sağlanabilmektedir. Hastanın anesteziyle uyutulması, hipnoz, botox yapılması veya operasyonla kızlık zarının alınması gibi yanlış tedavi yöntemleri kesin çözüm sağlamamaktadır.

 

Vajinismus Doktor Seçimi
Nasıl Yapılmalı?


Vajinismus tedavisi uygulayan profesyoneller jinekolog, psikiyatr ve diğer hekimlerdir. Hayal kırıklığı yaşamamak veya başarısız bir tedavi süreci geçirmemek için cinsel terapiler konusunda bilgi ve deneyim sahibi, profesyonel bir hekim seçimi son derece önemlidir. Vajinismus Tedavisi ancak bu şekilde başarıya ulaşabilir.

 

Vajinismus Tedavisi RandevuEvde Vajinismus Tedavisi
Mümkün müdür?


Vajinismus tedavisi için kesin ve kalıcı çözüme ulaşmada davranışsal cinsel terapiler, yani “vajinismus egzersizleri” şarttır. Kişinin kendi kendisiyle veya eşiyle yaptığı bir takım egzersizleri içerir. Bunu tıpkı bir öğrencinin teorik bilgisine ek olarak, konuyu deney yaparak öğrenmesi, pekiştirmesi şeklinde de düşünebilirsiniz.
 
Vajinal kaslar içerisinde en büyük kas “PC kası”dır ve “Aşk Kasları” olarak da bilinir. Vajinismus egzersizlerindeki amaç kişinin pelvik taban kaslarını tanıması ve bunları yönetmeyi öğrenmesidir.

Nitekim vajina kasları da diğer pelvik kaslar içerisinde yer almaktadır. Doktorunuzdan alacağınız Vajinismus Tedavisi yardımıyla evinize profesyonel destek alarak dönmeniz ve tedavi sürecinizde uygulamaya geçmeniz daha doğru olacaktır.

 

Tek Seansta Vajinismus Tedavisi
Nasıl Yapılıyor?


Vajinismus problemlerinde kişiden kişiye süreç değişmekle birlikte Tek Seansta Vajinismus Tedavisi ile de büyük ölçüde ilerleme kaydedilebilmektedir. Tedavi olan kişinin cinsellik ve cinsel ilişkiye girme konusunda bilinçaltında geliştirdiği tüm olumsuz düşüncelerinden kurtularak, bedenine hakim, güvenli ve cesaretli hissetmesi amaçlanmaktadır.
 
Vajinismus Tedavisi yardımıyla kişinin kontrol edemediği vajina kaslarını kontrol edebilmeyi ve duvar gibi hissettiği vajina girişini rahatlatıp açabilmeyi öğrenmesi sağlanmaktadır. Seans sonunda hasta hem bedensel hem de mental olarak kendini cinsel ilişkiye hazır hissederek muayenehanemizden ayrılmaktadır.
 
Operatör Doktor İlhami Atılgan tarafından Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde, Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (ÇİSED) kriterlerine göre alınan eğitim çerçevesinde tedavi uygulanmaktadır. Doktorumuza danışarak gerekirse sonraki süreçte pekiştirme seanslarıyla uygulamalar tekrarlanabilmektedir.

 

“ilişkiye giremiyorum, Eşim Vajinismus!
Endişelenmeyin!

Vajinismus Tedavisi için en önemli kriter eşlerin bu sorunu ortak problemi olarak kabul etmesidir. Cinsel birliktelik kelimesindeki birlikteliğin tedavi sürecinde de uygulanması, yapıcı ve hassas davranılması gerekmektedir. Her şeyden önce vajinismus profesyonel destek yardımıyla %100 çözülebilen bir rahatsızlıktır.
 
Vajinismusu Yenmek
İlişkiniz İçin Önemlidir

Zaman içinde vajinismus problemi yaşayan çiftlerde birbirlerine karşı anlayış azalmakta; kimi zaman eşler birbirlerine karşı aşağılayıcı, küçümseyici, davranışlar sergileyebilmektedir. Bu travmaların ardından kişiler eşlerini aldatmayı veya boşanmayı düşünmeye başlarlar. Hatta kendilerini bu davranışları yapmakta haklı görebilmektedirler.

Ayrıca zaman içerisinde vajinismus problemi nedeniyle erken boşalma veya iktidarsızlık sorunları da yaşanabilmektedir. Vajinismus tedavisi için hiç bir çekince yaşamadan; uzman doktorumuzdan yardım alabilirsiniz.
Vajinal Estetik - Vajinoplasti Ameliyatı - Tedavi Ücretleri
Vajinismus Gebeliğe Engel mi;
Vajinismus Tedavi Ücretleri Ne Kadardır?

Vajinismus gebeliğe engel olan bir problemdir. Vajinismus problemine bağlı olarak çocuk yapamamakla karşı karşıya olan çiftlerde, çevreden gelen baskı sonucu psikolojik problemler yaşanmaktadır. Vajinismus problemi yaşayan çiftlerin çocuk yapmak için tüp bebek tedavisini tercih etmeleri oldukça pahalı bir tedavi seçimidir. Vajinismus Tedavisi tüp bebek tedavisine göre çok daha az masraflı bir tedavi yöntemidir. Daha da önemlisi sağlıklı bir birliktelik yaşamanıza engel olan vajinismus probleminize de çözüm olmayacaktır.
 
Her sağlıklı çift gibi ilişki yaşayabilmeniz, çok daha sağlıklı bir birlikteliğe sahip olmanız, evlilik ve sosyal hayatınızı sorunsuz sürdürebilmeniz için 
Op. Dr. İlhami Atılgan ile birlikte jinekolojik teshiş yapıldıktan sonra merkezimizde zaman kaybetmeden tedavi uygulamaya hemen başlayabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus rahatsızlığının tedavisinde başarı oranı yüksektir. Tedavideki başarının bazı şartları vardır. Bunlardan ilki, kişinin rahatsızlığını kabul etmesi ve tedavi olmak istemesidir. İkinci şart, eşin tedavi müddetince destekte bulunması ve doktora güven duymasıdır. Vajinismus tedavisi karmaşık ve uzun bir tedavi değildir. Hastanın tedaviye inanması ve hekime güvenmesi başarıyı yüksek oranda etkiler. Tedavi süresi, çok uzun değildir; 2 ya da 3 saat sürmektedir. Tedavi en fazla 3 seansta tamamlanabilmekte, kimi zaman 1 seans bile tedavi için yeterli olmaktadır. Tedavi için hasta gerekli hassasiyeti göstermezse yani şartları yerine getirmezse seans sayısı uzayabilmektedir.
 
Vajinismus tedavisindeki ana amaç, hastanın cinsel birleşmeden rahatsızlık duymaması ve cinsel birleşme esnasında yaşadığı sıkıntılardan kurtulmasıdır. Vajinismus tedavisinden sonra kadında cinsel isteksizlik azalır ve orgazm olmama problemi ortadan kalkar. Bu da tedavinin ana amacıdır.
 
Vajinismus tedavisi, merkezimizde klinik ortamda gerçekleşmektedir. Uygulanan Hipnoterapi tedavisi sayesinde sorun giderilebilmektedir. Kliniğimizden randevu alarak tedaviye başlayabilir, sorununuzu tıbbi yöntemler ile ortadan kaldırabilirsiniz.Bunları Gördünüz mü?

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamaması ile gelişen bir ‘cinsel fobi’ yani cinsel ilişkiye girme korkusudur.

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinismus tedavisine başlamadan önce sorunun kaynağını teşhis etmek, uygulanan tedavinin başarısını direkt olarak etkiler.

Vajinismus Hayatı Nasıl Etkiler?

Vajinismus tedavi edilmediği takdirde hayatı derinden etkilemekte, kişinin cinsel hayatının yanında psikolojisini, evlilik hayatını ve sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi uygulayan profesyoneller jinekolog, psikiyatr ve diğer hekimlerdir. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için cinsel terapiler konusunda bilgi ve deneyim sahibi, profesyonel

Vajinismus sonrası ilk ilişkiler

Vajinismus tedavi sonrası ilk ilişkiler genelde çok mükemmel olmayacaktır. İlişki sırasında ufak tefek ağrı ve batmaların olması normaldir. Kızlık zarı yapısına bağlı olarak bazı hastalarda hafif kanamalar bir kaç hafta sürecek şekilde olabilir, normaldir.

Vajinismus Tedavisi Olan Bir Rahatsızlıktır

Vajinismus Tedavisi, üzerine gidilmediği takdirde ömür boyu sürebilecek bir rahatsızlık için maksimum başarı oranına sahip bir süreçtir.