İç dudak sarkması nedir veya labioplasti ameliyatı nasıldır gibi sorular kadınlar tarafından merak edilen genital bölge estetik operasyonlarıdır. Kadının genital bölgesinde kimi zaman genetik özelliklerden kimi zamanda sonradan meydana gelen fiziki değişikliklerden dolayı labium minos adı verilen iç dudaklarda sarkma ve aşırı büyüklük olabilmektedir. Dolayısıyla estetik cerrahiye en sık başvuru nedenlerinden biri labioplasti operasyonlarıdır.

Vajinal bölgedeki iç dudakların dışarıya doğru hafif sarkık olması normal bir durum olarak karşılanabilir. Ancak belirli bir boyuttan sonra:
  • İç çamaşırı ile sürekli temas nedeniyle tahriş
  • Mayo, tayt vb. dar giysilerin rahat giyilememesi
  • İdrara çıkma sonrası sürekli ıslak kalma
  • Enfeksiyon ihtimalini arttırma
  • Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesine neden olma
  • Özgüven eksikliği
gibi sorunlara neden olmaktadır.


İç Dudak Sarkması Nedeni

İç dudak sarkması nedir konusunun ardından bu problemin nedenlerine değinecek olursak iki temel sebep olduğunu görürüz. Birincisi kişinin doğuştan gelen özelliklerinden kaynaklı yapısal nedenlerdir. İkincisi ise hamilelik, kilo alma-verme, hormonal düzensizlikler gibi sonradan ortaya çıkan nedenlerdir. Her iki durumda da cerrahi operasyon veya lazerli uygulamalarla tedavi mümkündür.


İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

Labioplasti operasyonları için cerrahi müdahale veya lazer yardımıyla küçültme işlemleri rahatlıkla uygulanabilmektedir. Cerrahi operasyonlar ortalama 45-60 dk. kadar süren ve lokal anestezi ile yapılan tıbbi müdahalelerdir.
  • Ameliyatlarda eriyen dikiş kullanılır
  • Operasyon sonrası ufak kanamalar görülebilir
  • Her cerrahi uygulamalarda görülen ameliyat şişlikleri 7-10 gün boyunca oluşur
  • Yaklaşık 1 aylık cinsel perhiz uygun görülmektedir.

İç dudak sarkması için krem ya da iç dudak sarkması egzersizleri gibi yöntemler hastalar tarafından sıklıkla araştırılır. Fiziki yapı bozukluğundan meydana gelen bu bozukluğun kesin çözümünün cerrahi operasyonlar veya lazerli tedaviler olduğu unutulmamalıdır. Labioplasti ameliyatları, lazer tedavisine oranla biraz daha zahmetli ve iyileşme süreci uzun tıbbi çözümlerdir.
İç Dudak Sarkması Nedir, Kimler Tedavi Olabilir?
Lazerle labioplati operasyonlarında cerrahi kesiler lazer ile yapıldığından hasta kaldığı yerden normal yaşam koşullarına devam edebilmektedir. Lazer sonrası cinsel perhiz uygulaması ise hastanın cilt yapısına göre değişmekle birlikte 7-10 gün arasında gerekli görülürse istenebilmektedir.


İç Dudak Sarkması Nedir, Kimler Tedavi Olabilir?

Genital bölgedeki dış dudakların dışına sarkan, giysilerle sürekli temas halinde olacak kadar büyük olan iç dudaklar yukarıda saydığımız gibi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. iç dudak sarkması olarak adlandırılan bu durum bekar, evli veya çocuk doğurmuş fark etmeksizin tıbbi operasyonlarla giderilebilmektedir. Labioplasti operasyonlarının kızlık zarına da hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Vajinal Estetik