Tüp bebek yöntemi ilk kez 1978 yılında başarı ile uygulanmaya başlamıştır. Bu gelişme tıbbi teknolojinin sağlık alanında yarattığı en önemli gelişmelerden biri olmuştur. Bu yöntem sayesinde önceleri çaresiz kalınan kısırlık sorununa çare olunmuştur.

Yaygınlığı giderek artan tüp bebek tedavisiyle ortalama her 1 milyon nüfusta yıllık 1000 çift bebek sahibi olmaktadır. Bugüne kadar tüp bebek yöntemi ile 4 milyon civarında sağlıklı bebek dünyaya gelmiştir.

Ülkemizde de giderek ucuzlayan bu teknoloji hızlı bir ilerleme sağlamaktadır. 2000 yılında merkez sayısı toplamda 25 iken, şu anda 150 üzerine çıkmıştır ve başarıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Tüp bebeğin en sık kullanıldığı 2 ana hasta grubu vardır

1.Grup:
Clomifen Citrat(CC), FSH ile indüksiyon ve intrauterin inseminasyon (aşılama) tedavilerinden sonuç alamamış hastalar, yaşı ileri olan (>38) ve düşük over rezervine sahip kadınlar.

2.Grup: Erkekte
Sperm sayısı çok az, hareketliliği çok düşük, sperm morfolojisi çok kötü olan ve ejakülatında  hiç sperm olmayan(azospermi) erkekler

Kadında;
Kadınlarda tüplerin kapalı olması tüp bebek tedavisinin uygulanmasının  gerekli olduğu gösterir. Bu 2 ana grup neredeyse bebek sahibi olmakta zorluk yaşayan bütün çiftlerin yarısını oluşturmaktadır.